انواع تب سنج

انواع تب سنج


تب یکی از علائم ابتلا به ویروس کرونا (کووید-۱۹) است. دماسنج یا در واقع تب‌سنج بسته به‌نوع، روش‌های اندازه‌گیری صحیح به‌وسیله آنها نیز متفاوت است و انواع تب سنج ها میزان درجه‌ای که نشان‌ می‌دهد ممکن است علائم کرونا داشته باشید نیز مختلف است.

اگر میزان دما در پیشانی ۳۸.۵ به بالا، زیر زبان ۳۸.۵ به بالا و در زیر بغل ۳۷.۸ به بالا‌تر باشد؛ یکی از علائم کووید ۱۹ ایجاد شده است.         

طرز استفاده صحیح از تب سنج ها  

از چندین راه درجه تب تعیین می شود که برای هرکدام تب سنج های دیجیتالی ویژه ای موجود است که کار اندازه گیری را آسان تر می کند. 

اندازه گیری دما در مقعد یا روش رکتال، این روش قابل اطمینان ترین روش برای خواندن دمای بدن است.

اندازه گیری دما از طریق دهان، روش دهانی برای اطفال کوچکتر از ۵ سال توصیه نمی شود زیرا برای کودکان در این سنین نگه داشتن ترمومتر در زیر زبان برای زمان طولانی سخت است.

اندازه گیری دما در زیر بغل، روش زیر بغل (آگزیلاری) معمولا برای چک کردن دمای بدن نوزادان و اطفال کوچک تر استفاده می شود. دقت این روش از روش رکتال کمتر است. اگر روش آگزیلاری وجود تب را تأیید نکرد اما حس می کنید فرزند شما تب دارد، تب را با روش رکتال اندازه بگیرید.

اندازه گیری دما در شریان تمپورال یا روش پیشانی، اگرچه این روش سریع است اما حتی در زمانیکه روش خواندن درجه حرارت دقیقاً مطابق روش پیشنهادی سازنده است، دمای خوانده شده همیشه کمتر از دمای واقعی است. این روش دقت و اطمینان روش رکتال را ندارد.

تب سنج جیوه ای

امروزه پزشکان استفاده از این نوع تب سنج را توصیه نمی کنند، چون امنیت چندانی ندارند. اگر شیشه بشکند و جیوه بیرون بریزد علاوه بر خطرات ناشی از شیشه خرده، خطر مسمومیت به همراه خواهد داشت.

آکادمى طب اطفال آمریکا از سال ۲۰۰۱  استفاده از دماسنج‌هاى شیشه‌اى را ممنوع اعلام کرده است.

تب سنج الکلی

این‌ نوع از تب سنج ها دارای مخزن هستند و درون آن الکل قرمز وجود دارد. اما رنگ مخزن به خودی خود زرد است. همین رنگ زرد سبب می شود که عدد نمایش داده شده به راحتی خوانده شود. اما با این حال گاهی اوقات هم خواندن اعداد سخت خواهد بود. پس می توان گفت استفاده از تب سنج جیوه ای و الکلی به دلیل خوانده نشدن اعداد، چندان مناسب نیستند.

تب سنج نواری یا پلاستیکی

دماسنج را ۶۰ ثانیه روی پیشانی قرار دهید و از روی تغییر خطوط و رنگ آن‌ها درجه حرارت را بخوانید. این تب سنج کاربرد آسانی دارد، ولی دقتش به اندازه سایر دماسنج‌ها نیست.

دماسنج دیجیتال لمسی

بسته به نوع طراحی این دماسنج‌ها را می‌توان در مقعد، زیر زبان، زیر بغل با گوش استفاده کرد. برای استفاده از این دما سنج  ابتدا آن را تمیز و ضد عفونی کنید و سپس دست‌های خود را با آب گرم و صابون شستشو بدهید. پس از استفاده از دماسنج لمسی آن را حتما تمیز کنید و پنج دقیقه قبل از سنجش میزان دمای بدن نباید چیزی بخورد یا بنوشد.

دیجیتال غیر لمسی

این دماسنج‌ها از طریق لیزر با کمی فاصله از سطح پیشانی ظرف یک تا سه ثانیه درجه حرارت بدن را نمایان می‌کند.

تب سنج دیجیتال گوشی

این دماسنج از اشعه مادون قرمز برای اندازه گیری دمای بدن از طریق مجرای گوش استفاده می‌کند و نسبت به دیگر دماسنج‌های دیجیتال دقت بیشتری دارد. نوک دماسنج را درون کانال گوش قرار دهید. نتیجه اندازه گیری ظرف یک ثانیه به دست می‌آید.

 

 

*آسپرین ۲۴*

،اپلیکیشن درخواست خدمات پزشکی آنلاین ,آمبولانس خصوصی ، درخواست پزشک و پرستار، دارو  ,مکمل های غذایی و ورزشی, تجهیزات پزشکی, لوازم آرایشی بهداشتی*

تجهیزات پزشکیداروخانهمقالات

آسپرین 24آسپرین 24 اپلیکیشن درخواست پرستارآسپرین۲۴آمبولانس خصوصیآیا تباز علائم کرونا استاپلیکیشن درخواست خدمات پزشکیاز کجا بفهمیم تب داریمپرستار ICUپرستار خصوصیپرستارکودکتب سنجتب سنج الکلیتب سنج پیشانیتب سنج جیوه ایتب سنج دیجیتالیتب سنج کودکتب سنج گوشیتب سنج نواریتجهیزات پزشکیتجهیزات درمانیداروداروخانهداروخانه آنلاینداروخانه مجازیدرخواست آمبولانسدرخواست آمبولانس VIPدرخواست آمبولانس اکونومیکدرخواست آمبولانس تشریفاتدرخواست امبولانس هواییدرخواست امداد هواییدرخواست اورژانس هواییدرخواست پرستاردرخواست پرستار ICUدرخواست پرستار خصوصیدرخواست پرستار خصوصی در آسپرین 24درخواست پرستار کودک در تهراندرخواست پزشک و پرستاردرخواست خدمات پزشکی آنلایندرخواست و پزشکدرمان تبدرمان کرونادمای بدندمای بدن چقدر استدمای بدن چند درجه استراه مقابله با کروناروش استفاده از تب سنجسلامتیعلائم کروناکروناکرونا راشکست میدهیمکرونا ویروسلوازم آرایشی بهداشتیمکمل های غذایی و ورزشیورزش و سلامتویروس کروناآسپرین 24

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Instagram