پستانک ارتودنسی

پستانک ارتودنسی چیست؟

پستانک های ارتودنسی یا اصطلاحا ارتودنتیک برای پیشگیری از بروز ناهنجاری های دندان ها و مقابله با مشکلات دهان و دندان پس از تولد کودک، طراحی شده اند.

پستانک ارتودنسی در پیشگیری از کج شدن دندان ها کاربرد دارد . این پستانک مخصوص حفاظت از شکل کام و فک طراحی شده و دقیقا شکل نوک سینه مادر را دارند و طی مکیدن نوزاد، فشار را از لثه ها و دندان های در حال رشد برمی دارند.

پستانک ارتودنتیک نوکی شبیه پستان مادر دارد که قسمت پایینی آن پهن و قسمت بالایی آن گرد است. این پستانک ها به شکل خاصی طراحی شده اند تا به شکل گیری دهان و فک در حال رشد کودک کمک کنند. هنگامی که کودک این نوع پستانک را می مکد، برای به وجود آمدن طبیعی ترین شکل ممکن و کاهش فشار بر لثه ها و دندان های ضعیف کودک، در دهان نوزاد مانند پستان واقعی مادر صاف می شوند.

انواع پستانک ارتودنسی

·       سیلیکونی

·        لاتکسی

اگر دوام جنس پستانک برایتان اهمیت بیشتری دارد بهتر است بدانید که پستانک های سیلیکونی از پستانک های لاتکسی دوام و ماندگاری بیشتری دارند و البته هیچ گونه بو و مزه ای هم ندارند.

مضرات استفاده از پستانک چیست ؟

استفاده از پستانک هم زمان مناسب خود را دارد اگر از همان ابتدا نوزاد به مکیدن پستانک عادت کند ممکن است به هنگام مکیدن پستان مادر گیج شود. پس بهتر است از یک ماهگی به نوزاد پستانک بدهید.

پستانک وابستگی شدیدی برای نوزاد به وجود می آورد به طوریکه ممکن است حتی در هنگام خواب از آن استفاده کنند و در صورت افتادن از دهان نوزاد با گریه از خواب بیدار شود.

استفاده بیش از حد از پستانک ارتودنسی مانع از شیر خوردن کافی نوزاد در ساعات شیر دهی روز می شود. این مشکل موجب می شود تا نوزاد در شب گرسنه تر شده و بیشتر بیدار شود.

استفاده طولانی مدت از پستانک موجب بروز مشکلات دندانی می شود. بهتر است تا قبل از دو سالگی کودکان را از عادت مکیدن پستانک ترک داده شوند.

استفاده از پستانک ارتودنسی می تواند موجب آرام شدن فرزندتان در موقعیت های پر تنش و دردناک شود.

پستانک اگر به مدت طولانی برای کودک استفاده شود منجر به آسیب های دندانی برای وی خواهد شد. بنابراین توجه به انتخاب و زمان بندی مناسب برای استفاده از پستانک مهم است. نیاز به مکیدن در نوزادان، امری طبیعی است و ارتباطی با گرسنه بودن یا نبودن آن ها ندارد.

فواید پستانک ارتودنسی

پستانک ارتودنسی می تواند موجب تسکین نوزادانی شود که به ریفلاکس یا کولیک مبتلا هستند.

نوزادان نارسی که از پستانک ارتودنسی استفاده می کنند ممکن است وزن بیشتری اضافه کنند و زودتر از بیمارستان مرخص شوند.

طبق آخرین تحقیقات انجام شده، پستانک خطر مرگ ناگهانی کودک را هنگام خواب، ۲۵ تا ۳۰ درصد کاهش می‌دهد. حرکت‌های ناشی از مکیدن، ماهیچه‌های حلق را تقویت می‌کند. هم‌چنین نفوذپذیری راه‌های تنفسی توسط همین حرکت‌ها تضمین می‌شود. در صورت عفونت هم، نوزاد بهتر واكنش نشان می‌دهد.

پستانک ارتودنسی بیشتر از پستانک های قدیمی کودکان را آرام میکنند و مواد بکار رفته در آن ها ضرری برای نوزادان ندارد.

 

مقاله زیر هم می تواند برایتان مفید باشد:

شیشه‌ شیر‌ پلاستیکی بهتراست یا شیشه ای؟

تجهیزات پزشکیداروخانهمقالات

آسپرین 24آسپرین 24 اپلیکیشن درخواست پرستارآسپرین۲۴آمبولانس icuآمبولانس mآمبولانس تیپ Cآمبولانس خصوصیاپلیکیشن آسپریناپلیکیشن درخواست آمبولانس خصوصیاپلیکیشن درخواست خدمات پزشکیاسپرین 24استخدام پرستار خصوصیانواع پستانک ارتودنسیبهترین پرستار خصوصیپستانک ارتودنسیپستانک ارتودنسی چیست؟تجهیزات پزشکیتخصص پرستارداروخانهداروخانه آنلاینداروخانه مجازیدرخواست آمبولانس اکونومیکدرخواست پرستاردرخواست پرستار ICUدرخواست پرستار خصوصیدرخواست پرستار خصوصی در آسپرین 24درخواست و پزشکفواید پستانک ارتودنسیمضرات استفاده از پستانک چیست ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *